Ocampo, Buenos Aires’te Ramona Aguirre ve Manuel Ocampo’nun altı çocuğundan sonuncusu olarak dünyaya geldi. Evde özel öğretmenler eşliğinde eğitim gördü. Kız kardeşlerinden biri, Victoria Ocampo, Arjantin’in edebi anlamda önemli dergilerinden Sur’un yayıncısıydı. Silvina Ocampo, Paris’te hocası Giorgio de Chirico rehberliğinde resim dersleri aldı. 1933’te sevgili olduklarında Adolfo Bioy Casares, henüz 19 yaşındaydı. 1940 yılında evlendiler. 1954’te Bioy’un başka bir kadından olan ve Silvina Ocampo’nun ölümünden sadece üç hafta sonra bir trafik kazasında hayatını yitirip, geride iki çocuk bırakan kızı Marta Bioy Ocampo’yu (1954-1994) evlat edindi.

Ocampo, yazarlığa 1937’de kısa öykülerden oluşan kitabı Viaje Olvidado ile başladı ve bunu Enumeración de la patria, Espacios métricos ve Los sonetos del jardín isimli üç şiir kitabı izledi. Sur tarafından 1942’de yayımlanan Espacios metricos ile 1954’de Premio Municipal Ödülü’nü kazandı. Ulusal Şiir Yarışması’nda 1953 yılında Los Nombres ile ikincilik ödülünü aldı ve 1962’de aynı yarışmadan Lo amargo por dulce ile birincilik ödülüyle döndü.

SILVINA OCAMPO 2

Adolfo Bioy Casares ile birlikte yazdığı Los que aman, odian 1942’de; J. R. Wilcock ile birlikte yazdığı tiyatro eseri Los Traidores de 1956’da yayımlandı. Borges ve Bioy Casares ile birlikte 1940’ta meşhur Antologia de la literatura fantastica’yı, 1941’de de Antologia Poetica Argentina’yı yazdı.

Ocampo aynı zamanda Dickinson, Poe, Melville ve Swedenborg eserlerini çeviren verimli bir çevirmendi ve çocuklar için de oyunlar ve masallar yazdı. Yazar ve film yapımcısı olan Edgardo Cozarinsky’nin dediği gibi: “Silvina Ocampo, onlarca yıldır Arjantin edebiyatının en iyi gizlenen sırıydı.”

“Silvina Ocampo bizim en iyi yazarlarımızdan biri. Literatürümüzde hikâyelerinin eşi benzeri yok. “ Jorge Luis Borges

“Silvina Ocampo, Borges ve Garcia Marquez ile birlikte, İspanyolca’nın öncü yazarıdır.” Jorge Amado

“Ocampo, bir yandan kız kardeşi Victoria’nın diğer yandan kocası Bioy Casares ile Borges’in gölgesinde yaşadı. Kısa ve şeffaf öykülerini yazarken cömert ve gösterişliydi, mükemmeldi.” Cesar Aira