Jorge Mario Varlotta Levrero, 1940 yılında Montevideo’da doğdu ve 2004’te aynı yerde hayata gözlerini yumdu. Kült bir yazar olmadan ve Latin Amerika’nın en iyi yazarlarının çoğu tarafından usta olarak addedilmeden önce Levrero, fotoğrafçı, kitapçı, karikatürist, mizah yazarı, bulmaca yazarı ve zihin oyunları yaratıcısıydı. Sonraki yıllarında ise bir edebiyat atölyesinin yöneticisiydi.

Levrero üslubunu, mizah ve tedirginlik çevresinde kurar, “iç gözlemsel gerçekçilik” olarak nitelendirilen ruh hâline dayanan saf bir üsluptur bu. En önemli eseri, La Novela Luminosa, ölümünden sonra yayımlanır. Öne çıkan eserlerinden bir diğeri ise La Ciudad, El Lugar ve Paris’in istemsiz olarak bir araya gelmesiyle oluşan üçlemedir.

Bununla birlikte, gazete yazıları (en iyi makalelerinden bazıları Irrupciones I ve Irrupciones II’de bulunabilir), kısa öyküler, romanlar ve makaleler de dâhil olmak üzere geniş bir yelpazede eser vermiştir.

MARIO-LEVRERO (1)

Levrero röportajlardan ve önsözlerden nefret eder, sinemayı çok severdi, kendi kendini hipnoz etmeye ilgi duyar, telepatik olaylara inanırdı. Zen üzerine okumalar yapmış, bilgisayara bağımlı olmuş, bilimi sevmişti. Kendisine “siz” şeklinde hitap edilmesinden nefret ederdi, genel olarak resmiyetle arası yoktu, kahvaltıda dahi dedektif romanları okurdu.

“Levrero Kafka’nın daha az önemli sayılmış diğer yüzü, gülünç bir ifadeyle Camus’nün gölgesi.” El País

“Levrero’nunki gibi bir tarz ve hayal gücüne İspanyol edebiyatında nadir rastlanır.” Antonio Muñoz Molina

“Mario Levrero bir dâhi.” Enrique Fogwil

“Hepimiz onun evlatlarıyız.” Álvaro Enrique

“Asla ölmeyen adam.” Germán Beloso, Arcadia