Machado---Her-Body-and-Other-Parties

Yazar: Carmen Maria Machado
Çevirmen: Özden Arıkan

Her Body and Other Parties’de Carmen Maria Machado, psikolojik realizm ile bilimkurgu, komedi ile korku, fantezi ile masal arasındaki keyfi sınırları neşeyle yok eder. Eserleri Karen Russell ve Kelly Link ile mukayese edilmesine sebep olmuştur fakat onun tamamen kendine ait bir sesi vardır. Bu eklektik ve kışkırtıcı ilk kitabında, Machado, kadın hayatlarına dair gerçeklerin ve bedenlerini ziyaret eden şiddetin haritasını çıkaran, şaşırtıcı anlatıları yeniden şekillendirmek için türleri büker. Bir eş, boynundaki yeşil kurdeleyi çıkarmak için kocasının üstelemelerini reddeder. Bir kadın, cinsel ilişkilerini insanlığı yavaşça tüketen bir vebaymış gibi anlatır. Bir alışveriş merkezindeki satış görevlisi, mağazanın balo elbiselerinin dikişleri içinde korkunç bir şey keşfeder. Bir kadının ameliyattan kaynaklanan kilo kaybının sonucu evde istenmeyen bir misafirdir. Ve Machado, Özellikle İğrenç adlı marifet gösterisi novellasında, görsel ikizlerden hayaletlere ve gözlerinin yerinde çanları olan kızlara kadar gösterebileceği her şeyi gösterdiğine safça inandığımız Law & Order: Special Victims Unit’in her bölümünü tekrar canlandırır.

Dünyevi ve uhrevi, tuhaf ve seksi, acayip ve sert, komik ve ölesiye ciddi, Her Body and Other Parties korkunç bir şiddet ve duyguların en zarifi arasında salınıyor. Sarsıcı özgünlükleriyle bu öyküler, çağdaş kurgunun olanaklarını genişletiyor.

“[Bu hikâyelerde] titreşen bir özgünlük, tuhaflık, duygusallık ve acayiplik var.” – Roxane Gay

“Biçem anlamda parlak ve duygusal anlamda yüklü bu hikâyelerde, Machado kadınların anılarını, açlıklarını ve arzularını edebi bir forma sokuyor. Elimden bırakamadım.” – Karen Russell

Bard Kurgu Ödülü

John Leonard Ödülü

Crawford Ödülü

Ulusal Kitap Ödülü Adayı

LA Times Kitap Ödülü Art Seidenbaum İlk Kurgu Ödülü Adayı

PEN/Robert W. Bingham İlk Kitap Ödülü Adayı

Kirkus Ödülü Adayı

Dylan Thomas Ödülü Adayı

The Story Ödülü Adayı

# 1 Indie Next Listesi, Ekim 2017

New York Times Editörün Seçimi

Powell Vazgeçilmezler Seçkisi