GÖRÜNMEZLİK PELERİNİ (Ge Fei)

Yazar: Ge Fei
Çevirmen: Giray Fidan

Görünmezlik Pelerini’nin kahramanı, tüketim mallarının giderek artan yükünü omuzlarında taşırken, başarı merdivenlerini tırmananların birbirini itip kaktığı günümüz Beijing’inde yaşar. Başarısızdır, bir kaybedendir o. Kırklı yaşlarında, boşanmış (buna rağmen eski sevgilisine çok düşkün), çocuksuz ve şehrin bir ucunda, duvarı çatlak, kuzey rüzgarının bir uçtan bir uça esip geçtiği dairede kız kardeşi ile birlikte yaşar  (bu arada kız kardeşinin kocası evden çıkmasını istemektedir). Arada bir çıkagelen, eski ses sistemlerine düşkün zenginler için ısmarlama amplifikatörler yaparak geçinir. Müşterilerini hor görür, kendini de hor görür. Sevdiği tek şey Beethoven ve eski tip hoparlörlerdir. Derken, eski bir arkadaşı ona özel bir işle ilgili bir tüyo verir, -biraz riskli ama çok fazla soru sorma- peki bu ümitsiz kaybeden olur da bu sefer kazanabilir mi?

Çin’in yaşayan en büyük yazarlarından biri olan Ge Fei’nin toplumsal bir düş üzerine yazdığı kışkırtıcı, komikliği ciddiye alan bu kitap, son yıllarda Çin edebiyatının dünyaya kazandırdığı en özgün eserlerden biri.  Murakami’nin ve çağdaş edebiyat okurunun ilgisine mazhar olacağı muhakkak.

“Tekinsiz bir ahenkle dolu.” Publishers Weekly 

“Karşı çıkışın muzip bir romanı.” Sam Sacks, The Wall Street Journal 

“Beijing’deki yolsuzluğa sert ve mizahi bir bakış. Kara mizahı keskin toplumsal yergi ile muhteşem bir biçimde örtüşüyor ve harika bir tarz eşliğinde fantastiğin alanına giriş yapıyor.” Asif Farrukhi, The News on Sunday