ANNELIK

Yazar: Sheila Heti
Çevirmen: Aslı Mertan

How Should a Person Be? (“yılın en çok konuşulan kitaplarından biri”- Time Dergisi) ve New York Times çoksatarlarından Women in Clothes’un yazarından çocuk sahibi olmaya dair cesur bir roman.

Sheila Heti, Annelik’de bir kadın anne olduğunda, neyin kazanılıp neyin kaybedildiğini sorguluyor. Uluslararası beğeni kazanan ve bir nesil için okunması gerekenler listesine giren How Should a Person Be?’de olduğu gibi Heti, yetişkinliğin en önemli kararına açıklık, özgünlük ve mizah ile yaklaşıyor.

Arkadaşları kendi kendilerine ne zaman anne olacaklarını sorarken, Heti’nin samimi ve elzem romanının anlatıcısı kararsızdır. Birkaç yıla yayılan romanda, akranlarının, eşinin ve görevlerinin etkisindeki anlatıcı, akıllıca ve ahlaki bir karar vermeye çabalar. Felsefeden, bedeninden, mistisizmden ve şansından medet umduktan sonra, aradığı cevabı eve çok yakın bir yerde keşfeder.

Annelik kadınlık, ebeveynlik ve nasıl -ve kimin için- yaşanacağı konusunda diyaloglar başlatacak, cesur, keskin, tamamen özgün bir roman.

“Sheila Heti’nin Annelik romanı, bana en çok Kierkegaard’ın Korku ve Titreme’sini hatırlatıyor ama tek bir farkla; buradaki acı verici soru bir çocuğu yok edip etmemek değil, yaratıp yaratmamak fakat kitap yine de onun kadar iyi ve onun kadar çılgına çevirici. Hiç kimsenin çocuksuzluk, yazı yazma ve bir annenin hüznü arasındaki ilişki üzerine Sheila Heti gibi yazdığını görmedim. Annelik’in, eminim ki pek çok farklı insan için -Sheila’nın doğurduğu bir insanmış gibi- anlamı büyük olacak. Bu cesur, ileri görüşlü kitabın uzak durmadığı pek çok paradokstan biri de bu.’’-Elif Batuman, The Idiot (Budala) ve The Possessed’in (Ecinniler) Yazarı